IT Recruiter

Responsabilități:

  • Concepi, organizezi și desfășori procesul de recrutare.
  • Oferi consultanță Management-ului cu privire la cele mai adecvate strategii pentru ocuparea pozițiilor vacante.
  • Contribui la formularea cerințelor postului și a profilului candidaților.
  • Atragi potențiali candidați prin publicarea anunțurilor pe platformele de recrutare ori pe rețelele sociale, colaborarezi cu agenții de profil etc.
  • Participi la procesul de screening și selecție a candidaților, pe baza profilelor stabilite în prealabil.
  • Organizezi și coordonezi interviul, precum și procesul de evaluare a competențelor candidaților.
  • Centralizezi informațiile aferente procesului de recrutare, administrezi și actualizezi baza de date, pentru a furniza rapoarte regulate ori ad-hoc, referitoare la activitățile desfășurate.
  • Participi la evenimente de networking, prezentări ale companiei, târguri de joburi.
  • Menții contactul cu universități sau alți parteneri cu potențial în furnizarea de viitori candidați.

Cerințe:

  • Înțelegi specificul recrutării în domeniul IT și ești familiarizat(ă) cu profilele aferente.
  • Abordarea ta în recrutare corespunde tendințelor actuale de pe piața muncii.
  • Te caracterizează atenția pentru detalii și acuratețe, ești responsabil(ă) și ai abilități de planificare/ organizare.
  • Îți place să interacționezi cu ceilalți.
  • Ți-ai cultivat abilitățile de comunicare și livrare de prezentări, ești persuasiv(ă) și construiești relații la orice nivel.
  • Ai experiență cu rețelele sociale și platformele de recrutare.
  • Stăpânești suita MS Office (Excel – la nivel avansat).
  • Este important pentru tine să menții o atmosferă de lucru sănătoasă și pozitivă.

Ofertă:

  • Task-uri interesante, într-un mediu plăcut.
  • Program de lucru flexibil.
  • Sprijin activ pentru dezvoltarea profesională în cadrul companiei.
  • Echipă non-ierarhică, profesionistă și competentă.
  • Cadru informal, în care lucrezi printre prieteni.
  • Cursuri de limba germană sau limba engleză (dacă dorești).
  • Activități sportive (7Card).
  • Servicii medicale.

”I was a noob when I began working for Infobest and they help me a lot in becoming a good and happy tester. Shortly: Great place to work. Nice and friendly colleagues. Interesting projects. I also like the openness of the management team towards the employees.”

Alina Ciubotariu – Team Coordinator